Taşıma ve İndirme

Taşıma

6 metreye kadar olan paneller forklift veya vinç aracılığı ile kaldırılabilir. Paketleri kaldırırken, forklift kullanılıyorsa en alttaki panellerin forklift çatalından zarar görmemesine; vinç kayısı kullanılıyorsa panel kenarlarının zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

6 metreden uzun paneller, vinçle ve bir kaldırma kirişi yardımıyla kaldırılmalıdır.

Genellikle 15 m boya kadar çatı, 8 m uzunluğa kadar cephe panelleri insan gücüyle monte edilebilir. Daha uzun paneller için vinçle montaj yapılmalıdır.

Paketten tek tek panel alırken, birbirinin üzerinden sürükleyerek kaldırılmamalı, köşelerin alttaki PANELİ ezmesi engellenmelidir. Panelleri taşırken yan kenarlarından veya metal kulaklarından tutarak kaldırılmamalıdır, deformasyona sebep olabilir.

Panellerin üzerinde koruyucu folyoları varsa, panel montajı yapıldıktan hemen sonra üzerinden çıkarılmalıdır. Eğer panellerin uzun sure stoklanması gerekiyor ise folyonun en çok 2 hafta bekletilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde güneşin etkisiyle metalin üzerine yapışır ve çıkarılamaz.

İndirme

Karayolu ile sevk edilen sandviç PANELİn veya TRAPEZİn özelliklerine göre paket adetleri değişiklik gösterir. Paketler birbirinden EPS (Ekspande Polistiren) takozlar ile ayrılır. Bu takozlar forklift çatali veya vinç kayışının paketlerin arasına girebilmesi için mesafe sağlar. Arınca panellerin birbirine sert temasını engeller.

Fabrika teslim satışlarda, paketlerin indirilmesi için ekipman ve işçilik sağlanması müşterinin sorumlulugundadir. Paketler araçtan indirilirken, uzunluğuna ve ağırlığına göre forklift veya vinç kullanılır. Sandviç Panellerin veya Trapez Levhaların çatıya kaldırılırken, kenarları iyi korunmalıdır.

Vinçle kaldırma sırasında yassi kayış veya sapan kullanılmalı, kesinlikle zincir veya çelik halat kullanılmamalıdır. Malzemeyi çatıya kayış ile çekerken, kenarları iyi korunmalıdır. Levhalara gelen basıncın bozulmaya yol açmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse paketlerin altında ağırlık merkezini dağıtacak aparat kullanılmalıdır.

Trapezleri veya sandviç panelleri bir yığının üzerinden çekerek almak, diğerlerinin üzerinin çizilmesine neden olacağı için, yan çevirerek kaldırmalıdır. Paneller araçtan indirilirken veya çatıya çıkarılırken. yan kulaklarından tutulmamalı, bütünüyle tutulmalıdır.

Taşıma ve İndirme hakkında detaylı bilgi için
Bizimle İletişime Geçin