Montaj

Montaj

  • İstenen boylarda hazırlanan sandviç paneller, şantiyeye kamyon veya tırlarla sevkedilir. Çatı malzemeleri genellikle vinç yardımıyla çatıya alınır. Paketlerin noktasal yüke sebep olmaması için çatı yüzeyine yayılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca rüzgarda uçmaya karşı sıkıca bağlanmalıdır. Çatı eğimi panellerin kaymasına neden olabilecek kadar çok ise kaymaya karşı tedbir alınmalıdır. Çatı panelinin altında kalması gereken aksesuarlar (alt mahya, saçak altı, vadi dere, dere, v.b), panelden önce monte edilir.
  • Kesik ve zedelenmelerden korunmak için eldiven kullanılmalıdır. Panel yüzeyinin zarar görmemesi için montaj elemanları daima lastik tabanlı Ayakkabı kullanmalıdır. Panellerin kesilmesi gerekiyor ise ya uygun bir testere veya dekopaj kullanılmalıdır. Panel yüzeyinin zarar görmemesi için testere yüzeyinin mutlaka soğuk olması gerekmektedir.
  • Kaynak veya kesim yapılırken boyalı yüzeyler korunmalıdır. Kesme ve delme sırasında ortaya çıkan metal atıkları derhal bir fırça ile süpürülmelidir. Aksi takdirde birkaç ay içinde korozyona sebep edebilirler.
  • Çatıda çalışılırken, levha veya panellerin ezilmemesi için lastik tabanlı düz iş ayakkabıları ve yürüme kalası kullanılmalıdır.
  • Montajda gerekli olan vida adedi, rüzgar durumuna ve detayların gerektirdiği miktara göre belirlenir. Çatı panelinde metrekarede 3 , cephe panelinde ise 1,5 adetten az kullanılma- malıdır.
  • Montaja başlamadan önce, rüzgarın hangi yönden estiği tespit edilmelidir. Montajın, hakim rüzgarın tersine doğru yapılmalıdır. Yan binilerde önce alttaki sonra üstteki parça monte edilir. Panel alttaki taşıyıcıya vidalanır. Mutlaka EPDM contalı vidalar kullanılmalıdır.
  • Tüm çatı yüzeyi panelle kapandıktan sonra üstte kalacak aksesuarlara geçilir.
  • Tüm birleşim detayları ısı köprüsü olmayacak şekilde yalıtılmalıdır. Mineral Yün izolasyonlu Sandviç Paneller, diğer sandviç panellere oranla daha hassas ve daha ağır ürünlerdir. Taşıma, indirme ve şantiye sahasında beklemesi sırasında titiz davranılması sağlanmalıdır. Stokların üzeri mutlaka örtülmeli, taş yünü veya camyünü izolasyon dolgusunun ıslanmaması garanti altına alınmalıdır.
  • Montaj sırasında veya daha sonra boyalı metal yüzeylerde biriken kir, klasik temizlik maddeleri ve su kullanılarak temizlenebilir. Solvent v.b. kimyasal çözücüler kaplamaya zarar verebileceğinden kullanılmamalıdır.
Montaj hakkında detaylı bilgi için
Bizimle İletişime Geçin